Törésvonalak a Fideszen belül
A Fidesz a pártelittől egészen a szavazótáborig törésvonalakkal szabdalt, ám a párt erősen centralizált, hierarchikus működése, a pártelnök-kormányfő tekintélye miatt a színfalak mögötti ellentétek csak tompított éllel jelennek meg.
Népességfogyás és családpolitika
Népességfogyással és családpolitikával kapcsolatos kérdéseink eredményei a februári közvélemény-kutatásunkból.
Mitől „valódi” a nemzeti konzultáció?
Mi is az a „nemzeti konzultáció”, és milyen szerep juthat neki egy képviseleti demokráciában? Tekinthetünk a nemzeti konzultációkra egy politikai termékként, aminek lényege, célja a kommunikáció és marketing szempontrendszerével ragadható meg (ez a negatív olvasat), de olyan társadalmi interakciónak is tarthatjuk, ami optimális esetben vitákat generál, formálja a társadalmi diskurzust (annak tartalmát, módját, stílusát), megszólít, mobilizál, lehetőséget nyújt a vélemények becsatornázására – csökkentve a távolságot a pártok, a képviseleti intézmények és a választók között (ez a pozitív olvasat). A választópolgárok – bármennyire is fásultak vagy kiábrándultak a politikából – igénylik a közvetlen beleszólás lehetőségét a társadalom nagy, közös ügyeinek alakításába.
Másodpreferenciák és abszolút elutasítottság 2016 februárjában
A pártpreferenciák mellett többek között a pártok elutasítottságát, másodlagos táborának méretét, illetve azok változásait, a különböző már fennálló és kialakulni látszó trendeket is célszerű górcső alá venni a közvélemény-kutatások eredményeinek taglalásakor.
Rendszerellenesség és proteszt
Anti-establishment, elitellenesség, proteszt, mint a közgondolkodást és a pártrendszert befolyásoló tényezők.
Társadalmi elégedettség az Iránytű 2016. februári közvélemény-kutatása tükrében
Elégedettségi mutatók alakulása az Iránytű Intézet 2016. februári közvélemény-kutatásának tükrében.